ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ses terapisine başlandı

ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ses terapisine başlandı
  • 05 Temmuz, 2018
ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ses terapisine başlandı

İlgili haberin videosu için lütfen TIKLAYINIZ.

ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi güçlenen yeni genç ve dinamik kadrosuyla birlikte birçok sağlık hizmetini hasta ve hasta yakınlarına sunmaya devam ediyor. Ses kısıklığı sorunu yaşayan hastalarına, ses terapisi ile tedavi imkanı sunan hastane, bölgeye sağlıkta yenilikleri de beraberinde getirdi. 6 aydır ses kısıklığı sorunu bulunan Şükran Hatipoğlu (53) şifayı ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde buldu 


Dr. Öğretim Üyesi Kulak Burun Uzmanı Hüseyin Günizi, ses kısıklığının sosyal yaşamı etkilediğini hatta sesini kullanan mesleklerde iş hayatında ciddi sorunlara neden olduğuna dikkati çekti. Kulak Burun Uzmanı Hüseyin Günizi; “ bizler hastalarımıza doğru nefes alıp vermeyi ve ses tellerini doğru kullanmayı öğreterek ses kısıklığı sorunlarına çözüm bulmaya çalışmaktayız.” dedi.


Dr. Hüseyin Günizi; ses kısıklığının birçok nedeni olabileceğini; psikolojik durumlar, reflü (mide rahatsızlığı), yaşlılığa bağlı oluşan durumlar, sesin yanlış kullanımı, guatr ve benzeri operasyon sonrasında ses tellerinin hasar görüp ses kısıklığına neden olabileceğini belirtti. Ayrıca, ses kısıklığının bazen hayatı tehdit eden hastalıkların da habercisi olabileceğini, örneğin gırtlak kanserinin ön belirtileri arasında ses kısıklığının yer aldığını, bu yüzden ses kısıklığı olan hastaların mutlaka bir Kulak Burun Boğaz Uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.


Alanya ve çevre bölgesinde bir ilk  olan bu uygulamayla ilgili Dr. Günizi, ''Alanya ve çevre bölgelerinde uygulanmayan “ses terapisi” sağlık hizmetine başladık. Ses kısıklığı şikayeti olan hastalarımıza yardım edebilmek için bizler buradayız. Ses terapilerimizin süresi ses bozukluğunun nedenine ve kişinin terapideki ilerleme hızına göre değişmektedir.” dedi. 


Hasta Şükran Hatipoğlu ise ses terapileri sonrasında eski sesine kavuştuğu için çok mutlu olduğunu dile getirdi. Hatipoğlu ;” terapiler sonrası sesimi geri kazandım. Bu imkanı sunan doktorum Hüseyin Günizi’ ye ve hastane yönetimine teşekkür ederim dedi.