Ortopedi ve Travmatoloji AD

Prof. Dr. Ahmet ASLAN (AD Başkanı)   

ahmet.aslan@alanya.edu.tr

Prof. Dr. Bülent Adil TAŞBAŞ  

bulent.tasbas@alanya.edu.tr

 

Ortopedi ve Travmatoloji AD 2016 yılında kurulmuştur. Anabilim Dalında; yan dal ihtisas verebilecek El Cerrahisi Bilim Dalı bulunmaktadır. Üniversitemizin Alanya’daki misyonuna katkıda bulunmak için ana hedeflerimiz:

 

Akademik olarak; nitelikli uzman doktorlar yetiştirmek, her türlü araştırma-eğitim için; şartları sağlamak-ortam oluşturmak,

Hizmet olarak ise mevcut hasta hizmet bakım-tedavi kapasitesini arttırmak ve özellikli tedavileri-ameliyatları Alanya’da yapılabilir hale getirmektir.

 

Hastalara Yönelik Bölüm Bilgilendirmesi: Ortopedi ve Travmatoloji, baş bölgesi hariç, geri kalan vücut bölümlerinde hareketi sağlayan; kemikler ve yumuşak dokulara ait hastalıklarının tedavisiyle ilgilenen bir bilim dalı olarak tarif edilebilir. Hareket sistemine ait hastalıklar doğuştan veya sonradan gelişebilir.

 

Ortopedi ve Travmatolojinin başlıca alt dalları:

 

Travmatoloji - Vurmalar, çarpmalar, kazalar sonrasında oluşan kemik-yumuşak doku problemleriyle ilgilenir.

 

Artroplasti - Eklem cerrahisi olarak söylenebilir. Esas olarak bozulmuş eklemlerin değiştirilmesi işlemidir.

 

Artroskopi - Eklemlerin kapalı kameralı yöntemlerle tedavisini içerir.

 

Pediatrik Ortopedi - Çocuk ortopedisi olarak bilinir.

 

El Cerrahisi - El-omuz arasındaki bölgenin yaralanmaları veya doğuştan gelen hastalıklarının tedavisiyle uğraşır. Mikrocerrahi ile yapılan replantasyon yani kopan vücut kısmının yerine dikilmesi en bilinen kısmıdır.

 

Omurga Cerrahisi - Omurga hastalıkları ile ilgilenir.

 

Kas-İskelet Sistemi Tümör Tedavileri - Bu sistemi ilgilendiren tümörlerin cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemlerle tedavisini içerir.

 

Spor Hekimliği - Spora bağlı problemlerin ortaya çıkmaması için tedbirler alınması ve spor sırasında oluşan yaralanmaların; tedavisiyle uğraşır.