Etkinlikler ve Galeri

PROF. DR. ERDEM YEŞİLADA TARAFINDAN ''BİLİMSEL BAKIŞ AÇISINDAN FİTOTERAPİ'' BAŞLIKLI KONFERANS VERİLDİ

 

 

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Bilimsel Araştırma Topluluğu (ALKÜ-BAT), İşletme Fakültesi konferans salonunda Bilimsel Bakış Açısından Fitoterapi konulu bir konferans düzenledi. Yoğun katılımın olduğu etkinliğe ALKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Leyla Harputlu, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bünyamin Aydın, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülsüm Yıldırım, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi M. Yalçın Günal, konuşmacı Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Yeşilada, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

 

 

Fitoterapi hakkında bilgiler konuklara bilgiler aktaran Prof. Dr. Erdem Yeşilada,”Fitoterapi, 2014 yılında yayımlanan “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Yönetmeliği” kapsamında resmen Tıp uzmanlık alanları arasına dahil edilmiştir. Fitoterapi basit bir şekilde “Bitkilerde fotosentez sonucu sentezlenen bileşenlerden hastalıkların profilaksisi ve terapisinde yararlanılması şeklinde tanımlanabilir. Hiç şüphesiz, bitkilerin bu zengin içeriğinden yararlanılmasının tarihçesi insanlık tarihi kadar eskidir. Ancak günümüzde gelişen farmakolojik ve kimyasal araştırma yöntemleri sayesinde fitoterapi artık çağdaş tıbbın vazgeçilmez bir parçası haline dönüşmektedir.  Bu sunumda çağdaş bilimsel bulgular doğrultusunda Fitoterapi’nin etkinlik ve güvenilirliği tartışılacaktır” şeklinde konuştu.

 

Bitkisel tedavilerin bilimsel temele oturduğunu ifade eden Yeşilada, “Türkiye dünyanın en zengin bitki örtülerinden birine sahip ve dolayısıyla bitkiler, özellikle halk ilacı olarak çok yaygın bir şekilde Anadolu’da binlerce yıldır zaten kullanılıyor.  Son yıllarda popüler olmasının nedeni halkın tecrübelerine dayanarak, geleneksel olarak bunu anadan, babadan öğrendikleriyle uyguladığı tedaviler şimdi bir bilimsel temele oturdu.  Yani daha önce şu rahatsızlığa bu bitki iyi gelir, bu rahatsızlığa bu bitki iyi gelir diye tanımladığı bilimsel adı konmuş oluyor. Ülser tedavisinde, halk ülserin ne olduğunu bilmeyebilir ama midem ağrıyor der.  Dolayısıyla ülser tedavisinde geçmişten öğrendiği bitkileri, ülseri tedavi etmede kullanır. Mesela, sarı kantaron yağı Alanya’da ve bu bölgelerde yaygın olarak bulunur. Bu yağ, ülser veya reflü rahatsızlığında kullanılır. Mide ağrısı için kudret narı kullanılıyor. Bu narın, çok etkisi bilimsel olarak tespit edilmiştir.  Yine romatizma ağrıları veya kemik erimesi için zerdeçalı zencefili formülü etki göstermiştir. Ben migren ağrısı için hiç ağrı kesici ilaç kullanmam, nane yağı kullanırım ve koklarım, baş ağrım geçer” dedi.

 

 

 

 

PROF. DR. ERTUĞRUL KILIÇ TARAFINDAN ''ÜLKEMİZ TEMEL VE KLİNİK BİLİMLERİNİN KARŞILAŞTIRMALI DEĞERLENDİRİLMESİ VE YAYGIN ETKİSİ'' BAŞLIKLI KONFERANS VERİLDİ

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilimsel Araştırma Topluluğu (ALKÜBAT); ‘’Ülkemiz Temel ve Klinik Bilimlerinin Karşılaştırmalı Değerlendirilmesi ve Yaygın Etkisi’’ başlıklı konferansta, ülkemizde fizyoloji alanında önemli isimlerden olan, uluslararası 150 ‘den fazla bilimsel makaleye imza atmış, 5700 ‘den fazla atıfı ve 41 H-indeksine sahip, yurtiçi ve yurtdışı çok sayıda ödül almış olan TÜBA Asli Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Kılıç’ı ağırladı.

 

 

Prof. Dr. Ertuğrul Kılıç İşletme Fakültesi’nde düzenlenen etkinlikte: “Ülkemizde son yıllarda araştırma faaliyetlerine artan bir destek söz konusudur. Bu destek ile paralel olarak sayısal yaygın etkide istenilenin çok üstünde bir verimlilik söz konusu iken elde edilen çıktıların bilime katkısı son derece kısıtlı düzeydedir. Bu durum bize temel bilim çalışmalarına yatırım ve farkındalık açısından hak ettiği önemin verilmediğini ve zamana uygun gereken stratejik planlamanın yapılmadığını göstermektedir. Buna gerekli insan kaynağının planlanmasındaki sorunların ve sorunlara yönelik yaklaşımlarındaki eksikliklerin eklenmesi de söz konusudur. Bu tartışma şeklinde planlanan konuşmada ülkelerin karşılaştırmalı çalışma önceliklerinin yanında temel bilimlerin önemi değerlendirilmiştir” şeklinde konuştu. 

 

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. M. Yalçın GÜNAL:  ‘’Bu konferansın düzenlenmesinde bizleri kırmayıp İstanbul ‘dan gelen değerli hocamız Prof. Dr. Ertuğrul Kılıç’a, desteklerini bizden hiçbir zaman esirgemeyen Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı ‘na, gelecekte çok başarılı hekimler olarak ülkemize hizmet edeceğine inandığım ve söz konusu etkinliklerimizin hazırlıklarında aktif olarak görev alan Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilimsel Araştırma Topluluğundaki (ALKÜBAT) bütün genç meslektaşlarıma ve elbette eğitim süresince bizlere Türk insanının misafirperverliğini en üst seviyede bir kez daha hissettiren Sunprime C-lounge otelinin sahibi Sayın Şükrü Cimrin ve Genel Müdürümüz Sayın Derviş Burak Yakan’a  teşekkür ederim. “ şeklinde açıklama yaptı.

 

Eski Site